Abych tuto otázku mohla zodpovědět přehledně, vytvořila jsem na to ilustrace - zvlášť pro krátkou/dlouhou srst a zvlášť pro barvu. Bystré oko si může všimnout, že princip u obojího je stejný. Vysvětlení je níže pod obrázky.
Na prvním obrázku vidíte 3 druhy psů:
V levé části je chovný pár, za šipkou vpravo pak všechny možnosti, jaká štěňata spolu mohou mít.
Ještě bych k tomu dodala poznámku, že dlouhosrstý pes má automaticky vlohu pro dlouhou srst a stějně tak hnědý pes má automaticky vlohu pro hnědou srst. Na obrázku jsem brala vlohu jako něco, co si s sebou pes nese v genetickém kódu, ale navenek se to neprojevuje. Pokud tedy víme, že štěně může být krátkosrsté i krátkosrsté s vlohou, tak to na něm na první pohled nepoznáme. Pokud bychom to potřebovali vědět, muselo by se to geneticky otestovat. Avšak jak je vidět na obrázku, tak v páru kde je alespoň jeden pes dlouhosrstý si jsme jistí, že jeho krátkosrstí potomci vlohu zdědí.
Na druhém obrázku vidíte 3 druhy psů:
Opět vlevo máme chový pár a vpravo všechny možnosti jejich štěňat.
V případě potřeby si už jistě dokážete zkombinovat tyto dva obrázky a zjistit tak, jaká štěňata se mohou narodit právě Vám. Jen pro zajímavost trocha matematiky: Váš pes/fena patří do jedné z těchto 8 kategorií (K-ČŽB, Kd-ČŽB, Kd-ČŽBh, K-HŽB, Kd-HŽB, D-ČŽB, D-ČŽBh, D-HŽB), což znamená, že je 36 možností typově různých chovných párů. Rozmanití strakáči, že?